Legendarne aparaty - Dwa w jednym, czyli perypetie z celowaniem
1. Rozdział 1
Stworzenie skutecznego systemu celowniczego było od początku historii fotografii jednym z najważniejszych i najbardziej skomplikowanym wyzwaniem stojącym przed konstruktorami. Mnogość stosowanych w aparatach analogowych celowników – refleksyjnych, ramkowych, lunetowych – była wręcz niesamowita. Jednak każdy miał jakieś wady, a wśród nich największą zawsze było niezbyt dokładne pokrywanie się widzianego w nich obrazu z tym rejestrowanym na materiale światłoczułym.
Częstym rozwiązaniem było równoległe wykorzystywanie w jednym aparacie kilku celowników. Niektóre modele (jak na przykład znajdująca się w moim zbiorze Plaubel Makina II z roku 1935), miały aż cztery możliwości kadrowania – dwa celowniki przezierne, celownik ze zintegrowanym dalmierzem i oczywiście matówkę zastępowaną po wykadrowaniu kasetą z filmem lub negatywową płytą szklaną, na których rejestrowano obraz.
![]() Plaubel Makina II z 1935 roku. |
![]() Plaubel Makina II z 1935 roku. |
Początkowo to rozwiązanie było najbardziej powszechne w studyjnych aparatach i wydaje się, że stąd zaczerpnięto pomysł przy konstruowaniu pierwszej lustrzanki małoobrazkowej. Wedle wszelkich wskazań historyków palmę pierwszeństwa w tej dziedzinie ma pierwowzór wszystkich aparatów systemowych, czyli drezdeńska Kine Exakta z 1936 roku. Na marginesie… w Rosji uważa się, że pierwszym był rodzimy aparat Cпорт.
![]() Ihagee Exakta I Kine z 1936 roku. Fot. commons.wikimedia |
Większość tych niedogodności usunęło wprowadzenie systemu wizjera pentapryzmatycznego (Contax S z roku 1948) uzupełnionego potem przez samopowrotne lustro (Pentax Asahiflex IIB z roku 1954). Ten ostatni aparat, choć był wyposażony w samopowrotne lustro, miał wziernik oraz na stałe wbudowany lunetowy celownik.
![]() Asahiflex I z 1954 roku, fot. Pentax Szwajcaria. |
![]() Reklama Contaxa S z 1950 roku z rynku USA. |
![]() Exakta Varex z 1950 roku, z wziernikiem i celownikiem pryzmatycznym. Fot. liveauctioneers.com |
Najbardziej skomplikowanym z celowników dostępnych do Exakty był celownik do fotografii stereoskopowej używany w komplecie z nasadką Stereflex.
![]() Exakta Varex IIa z nasadką Stereflex. |
![]() Reklama: Część systemu Exakty oferowana na rynku amerykańskim w roku 1956. |