Test kompaktów pod choinkę 2014
3. Olympus Stylus SH-1
Stylus SH-1 posiada matrycę BSI CMOS o 16 mln pikseli, a wbudowany obiektyw posiada zakres ogniskowych o ekwiwalencie 25–600 mm przy światłosile od f/3.0 do f/6.9. Jest to zatem bardzo uniwersalny zakres, trochę okupiony jasnością obiektywu. Choć trzeba przyznać, że różnica pomiędzy f/3.0 a granicznym dla przyzwoitości f/2.8 duża nie jest. Wykonanie aparatu jest bardzo dobre i biorąc go do ręki nie odczuwamy żadnych kompromisów w jego budowie i zastosowanych materiałach. Wszystko jest dobrze spasowane, a wygląd – jak już wspomnieliśmy – ładny.
Olympus Stylus SH-1 to najmłodszy model w teście, bowiem jego premiera odbyła się na przełomie marca i kwietnia 2014 roku. W pudełku oprócz aparatu odnajdziemy następujące elementy:
- dedykowana bateria litowo-jonowa,
- zasilacz sieciowy,
- kabel USB,
- pasek na ramię,
- instrukcja obsługi i karta gwarancyjna,
- CD-ROM z oprogramowaniem Olympus Viewer 3.
Podstawowe właściwości aparatu fotograficznego Olympus Stylus SH-1 to:
- sensor BSI CMOS 16 Mpix, procesor obrazu TruePic VII,
- max. wartość ISO 6400,
- kreatywne narzędzia: 7 filtrów artystycznych, Zdjęcia z Interwałem, Fotostory, Inteligentna Panorama, HDR,
- Elektroniczny wskaźnik poziomu,
- Tryb Manualny – możliwość ustawienia przysłony i czasu migawki,
- Live Guide z podglądem i funkcją Assist, pozwalającą na żywo korygować: barwę, nasycenie, jasność i rozmycie tła.
Budowa i jakość wykonania
Wygląd aparatu wyraźnie nawiązuje do stylistyki retro, którą odnaleźć można też w innych aparatach tego producenta, takich jak seria OM-D czy PEN. Bardzo ładnie prezentuje się testowana wersja srebrno-czarna, wraz z wystającym na ponad 1 cm obiektywem ze srebrnymi wykończeniami. Choć teoretycznie jak najbardziej schowany obiektyw jest w cyfrówce zaletą – ze względu na mniejszy i wygodniejszy kształt – akurat w tym modelu bardziej wystający obiektyw wygląda po prostu ładnie. Model SH-1 dostępny jest w trzech wariantach kolorystycznych – użytym w teście czarno-srebrnym, całym czarnym oraz całym jasno-srebrnym.
Wbudowana lampa błyskowa unosi się nad aparat w dość niewielkim stopniu. Wymiary aparatu to 108.8×63.2×42.4 mm, a waga wynosi ok. 271 g z akumulatorem i kartą pamięci. Pod względem wagi i wymiarów wszystkie prezentowane w tym teście aparaty wyglądają bardzo podobnie.
Patrząc na przód Olympusa uwagę zwrócimy zapewne przede wszystkim na pokrytą skóropodobnym materiałem przednią ściankę oraz obiektyw umieszczony niemal pośrodku. Poza tym jedynym elementem od tej strony aparatu jest lampka samowyzwalacza/lampka wspomagania AF oraz wyraźne logo OLYMPUS.
Ścianka górna nie zaskakuje – po jej skrajnie prawej stronie znajduje się kółko zmiany trybów, obok spust migawki wraz z dźwignią zmiany ogniskowej oraz ukryty i płaski włącznik aparatu. Zatem nie ma większych szans włączyć Olympusa przypadkiem w kieszeni. Po lewej stronie znajdziemy klapkę chowającą lampę błyskową, a pośrodku otwory mikrofonu stereofonicznego.
Nie jest niespodzianką również to, że główną część tylnej ścianki stanowi 3-calowy ekran dotykowy. W skrajnie prawym, górnym rogu znajduje się dedykowany przycisk do rozpoczynania/kończenia filmowania. Poniżej czterokierunkowy wybierak bez kółka obrotowego, z przyciskiem OK w środku oraz trzema funkcjami (lewy kierunek nie ma przypisanej funkcji):
- kompensacja ekspozycji,
- lampa błyskowa,
- tryb seryjny/samowyzwalacz.
Na prawej ściance, pod klapką, odnajdziemy złącze wielofunkcyjne oraz micro HDMI.
Spód aparatu zawiera łącze statywowe umieszczone obok środka ciężkości oraz klapkę z zamontowaną sprężynką, skrywającą baterię oraz kartę pamięci SD. Akumulator chroniony jest dodatkową blokadą, dzięki czemu nie ma mowy o jego przypadkowym wypadnięciu przy wymianie baterii.
Aparat zasilany jest przez akumulator litowo-jonowym LI-92B, o pojemności 1350 mAh.
Obiektyw
Zakres ogniskowych obiektywu Olympus Stylus SH-1 wynosi od 4.5 mm do 108 mm, ekwiwalent dla pełnej klatki wynosi 25–600 mm, przy jasności od f/3.0 do f/6.9. Zatem do dyspozycji dostajemy zoom 24x krotny. Obiektyw zbudowany jest z 11 elementów optycznych ułożonych w 10 grupach (w tym 3 elementy asferyczne i 3 elementy ze szkła ED).
Poniżej prezentujemy zdjęcia dla skrajnych wartości ogniskowych dostępnych w modelu Olympus Stylus SH-1.
4.5 mm (ekwiwalent 25 mm) |
108 mm (ekwiwalent 600 mm), zoom 24 x |
Aparat posiada dodatkowo tryb makro, pozwalający fotografować (dla ogniskowej szerokokątnej) z odległości od 3 cm. Poniżej prezentujemy maksymalną skalę odwzorowania, jaką udało nam się uzyskać na zdjęciu.
Menu i użytkowanie
Menu aparatu jest podzielone na część dotyczącą fotografowania (uruchamianą przyciskiem OK) i część konfiguracyjną (aktywowaną przyciskiem MENU).
Oferowane przez producenta główne tryby fotografowania to:
- P – program auto, aparat automatycznie dostosowuje czas otwarcia migawki i wartość przysłony w reakcji na jasność obiektu, funkcje można zmieniać ręcznie.
- M – tryb ręcznego ustawiania przysłony, czasu otwarcia migawki i ISO.
- Art – filtr artystyczny, który umożliwia wykonywanie zdjęć z kolorami i efektami zbliżonymi do plakatów i obrazów. Dostępne tryby to Pop Art, zmiękczenie ostrości, jasny i lekki kolor, ziarnisty film, fotografia otworkowa, diorama, dramatyczna tonacja.
- Światło gwiazd z ręki – po jednokrotnym naciśnięciu spustu migawki aparat automatycznie wykonuje kilka ujęć w krótkich odstępach czasu i łączy je w jedno zdjęcie wysokiej jakości, z mniejszym szumem.
- Panoramy – umożliwia wykonanie wielu zdjęć i połączenie ich ze sobą w zdjęcie szerokokątne (panoramiczne).
- Photo Story – umożliwia umieszczenie obrazu w ramce, tworzenie kolaży, różnorodnych połączeń tematycznych i historii.
- Auto – aparat automatycznie optymalizuje ustawienia do bieżącego programu tematycznego.
- Zaawansowany film – kręcenie filmów przy użyciu zmieniających się funkcji filmowania.
- SCN – tryb scen: Portret, e-Portret, Krajobraz, Fotografowanie w stałych odstępach czasu, Sceny Nocne, Scena Nocna + Portret, Sport, Pomieszczenie, Autoportret, Zachód Słońca, Sztuczne Ognie, Potrawy, Dokumenty, Plaża i Śnieg, Supermakro, HDR pod światło.
W trybie odtwarzania możemy zmienić liczbę informacji na wyświetlaczu według poniższej listy:
- brak informacji,
- podstawowe informacje,
- pełne informacje z histogramem.
Dostępne jest też powiększenie oraz przeglądanie w postaci miniatur.
Podczas przeglądania zdjęć możemy je edytować. Po wciśnięciu trybu odtwarzania i przycisku MENU następnie edycja mamy do wyboru opcje: obraz małych rozmiarów, kadrowanie/przycinanie obrazu, nagrania 4 sek audio dla obrazu, korektę cieni, czerwonych oczu, obracanie obrazu, korektę tonacji skóry,
Autofokus może pracować w kilku trybach:
- puntkowy – ostrość na obiekcie znajdującym się w polu celownika automatycznego ustawiania ostrości,
- twarz/iESP – aparat automatycznie ustawia ostrość, uwzględniając rozpoznawanie twarzy,
- śledzenie AF – aparat automatycznie śledzi ruch obiektu i przez cały czas utrzymuje jego ostrość.
Tryb seryjny dostępny w SH-1 oferuje nam 4 opcje:
- Ciągły 1 – do 200 zdjęć z prędkością 2.5 kl/s,
- Ciągły 2 – do 16 zdjęć z prędkością 11.5 kl/s,
- Szybko 1 – do 60 zdjęć 3 Mpix z prędkością 20.0 kl/s,
- Szybko 2 – do 60 zdjęć 3 Mpix z prędkością 60.0 kl/s.
Pomiar światła dostępny jest w dwóch standardowych trybach:
- ESP – odpowiadający centralnie ważonemu,
- punktowy.
Wbudowana lampa błyskowa wystaje znad aparatu na niecały centymetr, przez co efekt czerwonych oczu uzyskać bardzo łatwo, jeśli nie włączymy trybu lampy mającej mu zapobiec. Lampa błyskowa pracować może w następujących trybach:
- auto – lampa błyskowa wyzwalana jest automatycznie w warunkach słabego oświetlenia lub oświetlenia od tyłu,
- czerwone oczy – generowane są przedbłyski ograniczające występowanie efektu czerwonych oczu na zdjęciach,
- dopełniający – wyzwalana zawsze, niezależnie od warunków oświetleniowych.
- automatyczny,
- słonecznie,
- pochmurno,
- żarówka,
- świetlówka,
- jeden dotyk 1 oraz 2 – czyli tzw. ustawienia własne.
Testowany Olympus włącza się szybko i nie napotkamy w nim zbędnych opóźnień podczas naciskania przycisków. Operowanie ogniskową jest precyzyjne, a autofokus szybki i celny. Ekran LCD dostarcza wyraźny i płynny obraz, dobrze widoczny również w słońcu. Przy gorszych warunkach oświetleniowych ekspozycja podglądu obrazu powoduje jedynie lekkie smużenie. Ogólnie nie mamy zatem powodów do żadnych narzekań na tym polu.
Olympus Stylus SH-1 wyposażony jest w matrycę BSI CMOS o rozmiarze 1/2.3 cala i proporcjach 4:3 posiadającej około 16.0 mln pikseli. Dostępny zakres czułości ISO wynosi od 125 do 6400. Model ten używa kart standardu SD, SDHC lub SDXC, nie posiada żadnej wbudowanej pamięci wewnętrznej. Maksymalna dostępna rozdzielczość zdjęć wynosi 4608×3456 pikseli.
Funkcje dodatkowe
Olympus od dawna wyposaża swoje aparaty, m.in. całą linię Olympus PEN, w znany zestaw filtrów artystycznych, jednak SH-1 posiada również kilka innych ciekawych efektów, którym przyjrzymy się w tym rozdziale.
Filtry artystyczne
Efekt działania poszczególnych filtrów kreatywnych jest następujący:
Pop Art |
Zmiękczenie ostrości |
Jasny i lekki kolor |
Ziarnisty film |
Fotografia otworkowa |
Diorama |
Dramatyczna tonacja |
HDR
Kolejny z efektów w trybie SCN jest odpowiedni do fotografowania scen kontrastowych. W trybie tym wykonywanych jest kilka zdjęć w serii (o różnej ekspozycji), po czym są one ze sobą odpowiednio łączone by uzyskać jedno zdjęcie z poprawioną dynamiką tonalną.
Tryb HDR | Tryb normalny |
Jak widać na powyższym zdjęciu przykładowym, HDR spisuje się całkiem dobrze, poprawiając ogólną dynamikę tonalną zdjęcia, ale nie robiąc tego zbyt nachalnie. Wynikowy obraz jest wciąż naturalny i przyjemny dla oka.
Hand-Held Starlight
Ten użyteczny tryb polega na wykonaniu kilku ujęć w serii, które następnie są tak łączone by powstało jedno zdjęcie wysokiej jakości, ze zmniejszonymi szumami i rozmyciem wynikającym z drgań aparatu. Jest to jeden z bardziej użytecznych trybów poprawiających jakość zdjęć w aparatach kompaktowych, cieszy zatem, że Olympus zdecydował się poświęcić mu osobną pozycję na kółku trybów pracy aparatów. Mniej fortunne jest tłumaczenie wyświetlane w aparacie, brzmiące „św. gwiazd z ręki”.
Tryb ten jest w pełni użyteczny i warto o nim pamiętać. Co prawda wynikowe zdjęcia są pozbawione pewnej ilości szczegółów, ale szum zredukowany jest znacznie i zdjęcie wygląda dużo lepiej niż jakakolwiek próba wykonania go nocą bez użycia statywu.
Panorama
Wykonywanie panoram jest bardzo proste i polega na wciśnięciu spustu migawki i przesuwaniu aparatu w określonym kierunku. W trybie tym ustawić możemy jedynie kompensację ekspozycji oraz balans bieli. Ponieważ tryb ten sprawuje się dobrze, cieszy że również jemu poświęcono osobną pozycję na kółku trybów pracy aparatu.
Photo story
Ciekawy tryb efektowy, w którym tworzymy na bieżąco zdjęciowy kolaż z kilku zdjęć wykonanych pod rząd. Mamy tu kilka różnych, predefiniowanych ramek i ustawień kolorystycznych. Może to być ciekawa opcja dla osób, które nie chcą po wyciecze spędzić godzin przed monitorem w programie graficznym.
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Filmowanie
Dedykowany przycisk na obudowie pozwala w dowolnej chwili rozpocząć i zakończyć nagrywanie filmów. Na kółku wyboru trybów pracy aparatu nie zabrakło jednak tego dedykowanego filmowaniu. Olympus Stylus SH-1 umożliwia nagrywanie przy parametrach:
- 1920×1080 z prędkością 30 lub 60 kl/s,
- 1280×720 z prędkością 30 kl/s,
- 640×480 z prędkością 30 kl/s,
- 1280×720 z prędkością 120 kl/s (maksymalnie do 20 sekund nagrania),
- 432×324 z prędkością 240 kl/s (maksymalnie do 20 sekund nagrania).
- zdjęcia w filmie – wykonywanie zdjęć podczas nagrywania. W trakcie jednego filmiku można przechwycić maksymalnie 12 zdjęć,
- time lapse – wykonanie 20 sekundowego filmu poprzez wykonanie serii zdjęć co zadany okres czasu.
Przykładowe klipy:
- Film 1 – Full HD 60 fps w nocy: 43.3 MB,
- Film 2 – Full HD 60 fps w dzień: 91.8 MB,
- Film 3 – Full HD 60 fps nocą: 51.5 MB,
- Film 4 – HD 120 fps: 61.8 MB,
- Film 5 – VGA 240 fps: 40.0 MB,
- Film 6 – timelapse: 60.6 MB.
Łączność WiFi
Bezprzewodowa komunikacja wbudowana w Olympusa Stylus SH-1 umożliwia:
- Import & Share – przeglądanie i przesyłanie zdjęć do smartfona,
- Remote Control – zdalne sterowanie aparatem.
Podsumowanie
Stylowy aparat z dużą liczbą ciekawych funkcji dodatkowych – takie pierwsze skojarzenia nasuwają się odnośnie Olympusa Stylus SH-1. Aparat plasuje się gdzieś pomiędzy aparatem dla osób zaawansowanych a początkujących – tryby manualne są okrojone (brak preselekcji przysłony/czasu migawki), brak obrotowego wybieraka (trochę mniej wygodna obsługa) itd. Cieszy, że na kółku trybów wyszczególniono dwa użyteczne tryby dodatkowe – panoramy i zdjęć nocnych z ręki. Dodatkowo, powinno to zachęcić początkujących fotografów do korzystania z tych opcji. Jeśli chodzi o jakość zdjęć, jest trochę gorzej, Olympus stosuje w swoim modelu dość intensywne odszumianie połączone z wyostrzaniem, przez co wynikowa ingerencja w obraz bywa średnio przyjemna dla oka. Mamy za to do dyspozycji gamę dodatkowych efektów oraz trybów, m.in. panoramę, HDR, zdjęcia nocne z ręki. Bardzo nam sie również spodobał tryb „Fotostory” (ang. Photostory), którym można zrobić kilka dodatkowych, ciekawym pamiątek fotograficznych. Na pochwałę zasługują też tryby filmowe, zwłaszcza tryb nagrywania w HD przy 120 fps. Choć na ogół nie zwracamy na to szczególnej uwagi, trochę zganić możemy ten model za… instrukcję. Jest to pewne pole do poprawy dla producenta, trochę bowiem brakuje jej przejrzystości i ogólnie bardziej przemyślanej, przejrzystej formy.
-
Zalety:
- ładny, stylowy wygląd „retro”,
- filmy Full HD z prędkością 60 kl/s,
- filmy HD z prędkością 120 kl/s oraz VGA z prędkością 240 kl/s,
- filmy timelapse,
- tryb HDR, panoramy, „hand-held”,
- dedykowane pozycje na kółku trybów dla panoram i zdjęć nocnych z ręki,
- sporo wbudowanych filtrów i efektów,
- pasek na ramię/szyję w zestawie.
- niezbyt przyjemna, wyraźna ingerencja w obraz,
- brak trybów preselekcji czasu/przysłony,
- problematyczny balans bieli przy świetle żarowym,
- mało przejrzysta, wybiórcza instrukcja.
Wady:
Zdjęcia przykładowe