Test kompaktów pod choinkę 2013
5. Panasonic Lumix DMC-TZ40
Podstawowe właściwości aparatu fotograficznego Panasonic DMC-TZ40:
- szerokokątny obiektyw z 20-krotnym zoomem optycznym o odpowiedniku ogniskowych 24–480 mm i światłosile f/3.3–6.4,
- 18-megapikselowa matryca HS CMOS o wielkości 1/2.3 cala,
- czułość w zakresie ISO 100–3200 rozszerzalna do 6400,
- 3-calowy dotykowy ekran LCD o rozdzielczości 920 tysięcy punktów,
- 5-osiowa hybrydowa stabilizacja,
- odbiornik GPS i mapy,
- filmowanie Full HD 1080,
- komunikacja WiFI/NFC.
Budowa i jakość wykonania
Korpus wykonany z aluminium sprawia solidne wrażenie już od pierwszego kontaktu. Panasonic TZ40 dostępny jest w 4 wersjach kolorystycznych: czarnej, białej, srebrnej i czerwonej. Dzięki wyraźnie zaznaczonemu przedniemu uchwytowi aparat trzyma się bardzo dobrze. Wymiary opisywanego modelu to 108.3×58.9×27.7 mm, a całkowitej waga – 198 gramów.
Na przedniej ściance dominuje obiektyw, który niewiele wystaje ponad płaszczyznę korpusu. Po jego lewej stronie, przy górnej krawędzi umieszczono diodę, która pełni funkcję wspomagania układów autofokusu oraz sygnalizacji samowyzwalacza. Dalej widzimy wbudowaną na stałe i nieruchomą lampę błyskową.
Ściankę górną wykorzystano na umieszczenie (od lewej strony) mikrofonu stereofonicznego, głośnika, koła trybów i spustu migawki otoczonego dźwignią zmiany ogniskowej. Na prawym skraju widzimy 2 małe przyciski: filmowania i włącznik zasilania.
Na ściance tylnej znajdują się dotykowy ekran LCD oraz panel kontrolny. Patrząc na niego od góry, widzimy przycisk WiFi, a pod nim 2 przyciski: EXPOSURE/MAP oraz odtwarzania. Poniżej mieści się 4-kierunkowy wybierak o następujących funkcjach:
- korekta ekspozycji,
- sterowanie lampą błyskową,
- samowyzwalacz,
- tryb makro.
Zastosowany ekran LCD ma wielkość 3 cali i rozdzielczość 920 tysięcy punktów. Wyświetlane na nim obrazy cechuje dobra kolorystyka oraz oddanie szczegółu. Jest to wyświetlacz dotykowy, jednak ta cecha nie została wykorzystana do operowania menu. Przy użyciu dotykowego ekranu:
- wybierzemy punkt AF,
- załączymy odbiornik GPS,
- ustawimy pozycje zoomu obiektywu,
- korzystając z gestów, przejdziemy do kolejnego zdjęcia w trybie przeglądania, a także powiększymy widok,
- wybierzemy grupę opcji w menu.
Boczna ścianka pod zabezpieczoną plastikową klapką kryje złącze HDMI oraz wielofunkcyjne złącze USB. Na samej górze dostrzegamy także przepust na pasek nadgarstkowy.
Na dolnej ściance znajduje się gwint statywowy oraz pokrywa komory akumulatora i karty pamięci. Na karcie o pojemności 4 GB zmieści się 540 zdjęć w najlepszej rozdzielczości oraz ok. 16 minut filmu w najwyższej dostępnej jakości. Warto wspomnieć, że aparat wyposażony jest we wbudowaną pamięć o wielkości 12 MB, tak więc nawet bez karty pamięci będziemy mogli wykonać kilka zdjęć.
Aparat zasilany jest dedykowanym akumulatorem DMW-BCM13E o pojemności 1250 mAh. W pełni naładowane ogniwo pozwala na wykonanie ok. 300 zdjęć. Co prawda wydajność mocno zależy od sposobu użytkowania, ale musimy potwierdzić, że podczas testu bez problemu osiągaliśmy wartość 250 wykonanych zdjęć.
Obiektyw
Obiektyw, w który wyposażony jest aparat, charakteryzuje się zakresem ogniskowych 4.3–86 mm, co w przeliczeniu na format małoobrazkowy daje 24–480 mm, czyli 20-krotne przybliżenie. Cieszy bardzo typowy szeroki kąt, którego światłosiła to f/3.3. Dla pozycji „tele” to odpowiednio f/6.4.
Poniżej prezentujemy przykładowe zdjęcia wykonane na skrajnych nastawach ogniskowych obiektywu.
4.3 mm (ekwiwalent 24 mm) |
86 mm (ekwiwalent 480 mm), zoom 20x |
Ciekawą informacją jest, że położenie zoomu obiektywu możemy także kontrolować, używając dotykowych ikonek na ekranie LCD.
W menu można uaktywnić opcję maksymalnie 4-krotnego powiększenia cyfrowego. W połączeniu z zoomem optycznym daje to 80-krotne przybliżenie (ekwiwalent 1920 mm dla formatu małoobrazkowego).
Dodatkowy zoom cyfrowy 4x (ekwiwalent 1920 mm) |
Aparat TZ40 posiada dedykowany tryb makro, który umożliwia fotografowanie z odległości 3 cm od przedniej soczewki. Dodatkowo dostępny jest tryb makro-zoom, dzięki któremu możemy jeszcze bardziej zwiększyć przybliżenie.
Funkcja makro |
Funkcja makro-zoom |
Menu i użytkowanie
Menu aparatu jest podzielone na część podręczną uruchamianą przyciskiem Q.MENU oraz część główną (aktywowaną przyciskiem MENU).
Menu w trybie fotografowania |
Menu w trybie odtwarzania |
W menu podręcznym zlokalizowane są podstawowe ustawienia aparatu, takie jak rozdzielczości zdjęć, balans bieli, tryb wyzwalania migawki czy pracy autofokusa.
Główne tryby pracy aparatu to:
- iA – pełna automatyka,
- P – tryb preselekcji przysłony i migawki,
- A – tryb preselekcji wartości przysłony,
- S – tryb preselekcji czasu migawki,
- M – tryb ręcznego wyboru parametrów ekspozycji,
- C1 i C2 – tryby przywoływania konifguracji z pamięci,
- Panorama,
- SCN – tryby tematyczne,
- Kreatywne sterowanie.
Dostępne tryby tematyczne to:
- portret,
- gładka skóra,
- krajobraz,
- sport,
- portret noc,
- krajobraz noc,
- zdjęcie nocne z ręki,
- HDR,
- żywność,
- dziecko 1,
- dziecko 2,
- zwierzę,
- zachód słońca,
- duża czułość,
- gwiaździste niebo,
- zza szyby,
- zdjęcia podwodne,
- duża prędkość rejestracji,
- 3D.
Aparat nie posiada wizjera – oferuje bezpośredni podgląd na ekranie LCD. Korzystając z przycisku DISP, możemy na nim wyświetlać informacje o ustawionych parametrach, dodatkowo załączyć wskaźnik dwuosiowej poziomicy elektronicznej, linie siatki lub pozostawić sam obraz LV.
W trybie odtwarzania mamy możliwość ukazania na ekranie danych skrótowych, pełnych oraz lokalizacji i kierunku.
Możemy także powiększyć fragment lub użyć widoku miniatur oraz trybu kalendarza. Korzystając z menu aparatu, zawęzimy listę zdjęć przez podanie ich typu (zdjęcia 2D, 3D lub filmy), użytego programu tematycznego lub lokalizacji geograficznej. Możemy przejść do kolejnego zdjęcia używając funkcji dotykowej wyświetlacza i gestów.
Podczas przeglądania zdjęć dostępna jest funkcja retuszu aktywowana klawiszem kierunkowym GÓRA. Do wyboru mamy retusz automatyczny lub kreatywny. Pierwszy – jak można się domyślić – automatycznie koryguje kolorystykę i jasność zdjęcia, podczas gdy drugi daje nam mozliwość wybrania efektu kreatywnego, który chcemy użyć do zmodyfikowania fotografii. Dostępne jest także przycięcie, zmniejszenie rozmiaru oraz edycja danych GPS.
Układ autofokusu pracuje w trybie wykrywania twarzy, śledzącym i punktowym (o rozmiarze szerokim lub normalnym). W warunkach gorszego oświetlenia czujnik pomiaru wspomagany jest specjalną czerwoną diodą. Autofokus pracuje celnie, choć nie za szybko, o ile ilość światła jest wystarczająca.
TZ40 wykonuje zdjęcia seryjne, korzystając z jednego z poniższych trybów:
- do 100 klatek przy szybkości dobieranej automatycznie z zakresu 2 – 10 kl/s,
- do 100 klatek przy szybkości 2 kl/s,
- do 100 klatek przy szybkości 5 kl/s,
- do 6 klatek przy szybkości 10 kl/s,
- do 30 klatek przy szybkości 40 kl/s,
- do 60 klatek przy szybkości 60 kl/s i zredukowanym rozmiarze,
- do 5 klatek wraz z wyzwalaniem lampy błyskowej.
Światłomierz może pracować w trybie matrycowym, centralnie ważonym lub punktowym (centrum kadru). Aparat oferuje możliwość regulacji korekty ekspozycji w zakresie ±2 EV z krokiem 1/3 EV. Dodatkowo posiada też funkcję bracketingu, pozwalającą zapisać 3 klatki z przesunięciem od 1/3 do 1 EV. W praktyce pomiar spisuje się dobrze, w zdecydowanej większości przypadków aparat naświetla o 1/2 EV mocniej, niż wynika ze wskazań światłomierza.
Umiejscowienie lampy powoduje, że dochodzi do kolizji torów optycznych obiektywu i snopu światła w pozycji obiektywu odpowiadającej szerokiemu kątowi. Dostępne tryby wbudowanej lampy błyskowej to:
- automatyczny,
- włączona,
- wyłączona,
- redukcja czerwonych oczu,
- synchronizacja z długimi czasami migawki.
Aby ustawić balans bieli, możemy skorzystać z następujących opcji:
- automatyczne,
- światło dzienne,
- pochmurnie,
- zacienienie,
- światło żarowe,
- pomiar manualny,
- nastawa pomiaru manualnego.
By zaprogramować własną wartość balansu bieli, należy wejść do menu głównego fotografowania, wybrać opcję nastawy ręcznej, po czym wystarczy wypełnić środkową część ekranu neutralną szarością w warunkach oświetleniowych, w których będziemy robić zdjęcie. Wciskając klawisz MENU, wyzwalamy zarejestrowanie fotografii, która posłuży jako wzorzec do ustawiania balansu bieli na kolejnych zdjęciach (wzorcowe ujęcie nie zostanie zapisane na karcie pamięci).
Algorytm automatycznego wyznaczania balansu bieli w świetle żarowym tworzy obraz, który cechuje mocna pomarańczowa dominanta. Nawet ustawienie dedykowanego trybu dla tego rodzaju oświetlenia nie pomaga. Aparat też mocno podbija saturację, co powoduje, że kolory są intensywniejsze.
Konstruktorzy wyposażyli aparat w matrycę HS CMOS o wielkości 1/2,3 cala, rozdzielczości 18 megapikseli i proporcji boków 4:3. Testowany model potrafi rejestrować zdjęcia, korzystając z czułości ISO w zakresie od 100 do 3200. Aparat zapisuje zdjęcia i filmy na kartach standardu SD, SDHC lub SDXC. Obrazy zapisywane są jako pliki JPEG w następującej rozdzielczości:
- format 4:3 – 4696×3672, 4000×3000, 3264×2448, 2560×1920, 2048×1536, 640×480,
- format 3:2 – 4896×3264, 4000×2672, 3264×2176, 2560×1712, 2048×1360, 640×420,
- format 16:9 – 4896×2752, 4000×2248, 3264×1840, 2560×1440, 1920×1080, 640×360,
- format 1:1 – 3664×3664, 2992×2992, 2448×2448, 1920×1920, 1536×1536, 480×480.
Filtry kreatywne
TZ40 oferuje następujący zestaw filtrów cyfrowych:
- ekspresyjny,
- retro,
- wysoka tonacja,
- niska tonacja,
- sepia,
- dynamiczne czarno/białe,
- mocny obraz,
- duża dynamika,
- efekt krosowania,
- efekt zabawki,
- efekt miniatury,
- miękka ostrość,
- filtr gwiezdny,
- obraz jednobarwny.
Możemy także korzystać z powyższych filtrów podczas nagrywania. Zabroni nam jednak użycia tej funkcji, gdy wybierzemy filtr „miękka ostrość” lub „filtr gwiezdny”.
Panoramy
Jednym z głównych trybów fotografowania jest fotografia panoramiczna. Aktywując ją, możemy wybrać kierunek i użycie filtru kreatywnego:
- ekspresyjny,
- retro,
- wysoka tonacja,
- niska tonacja,
- sepia,
- dynamiczne czarno/białe,
- mocny obraz,
- duża dynamika,
- efekt krosowania,
- miękka ostrość,
- filtr gwiezdny,
- obraz jednobarwny.
W trakcie tworzenia panoramy obiektyw jest zablokowany w pozycji odpowiadającej szerokiemu kątowi. Nie mamy możliwości wpływania na czułość, za to uda się ustalić tryb pracy układu autofokusu oraz balans bieli – o ile nie wybraliśmy panoramy z filtrem.
Fotografia 3D
Wykonywanie zdjęć 3D niczym nie różni się od rejestracji zdjęć składowych panoramy. W tym wypadku jednak aparat automatycznie przechodzi do tworzenia zdjęcia trójwymiarowego – nie ma potrzeby ponownego wciskania spustu migawki. Jedynym ograniczeniem jest wymuszona pozioma orientacja aparatu oraz ustawienie obiektywu w pozycji szerokiego kąta. Nie mamy też możliwości wpływania na czułość, ale ustalimy tryb pracy układu autofokusu oraz balans bieli.
Fotografia HDR
Kolejnym programem tematycznym jest fotografia o wysokiej rozpiętości tonalnej. Po jego aktywacji aparat automatycznie zarejestruje 2 ujęcia przy różnych parametrach, które są składane i zapisywane jako jeden plik JPEG.
Tryb HDR | Tryb normalny |
Filmowanie
Filmować możemy w dowolnym z trybów pracy aparatu. Musimy mieć jednak świadomość, że podczas nagrywania aparat sam dobiera wartości migawki i przysłony. Także używanie trybów preselekcji S i A oraz trybu manualnego M nie będzie skutkowało kontrolą parametrów ekspozycji. Podczas nagrywania filmów obraz może być stabilizowany, a układ autofokusu pracuje w trybie ciągłym. Rejestrowany dźwięk jest sterefoniczny, z opcją redukcji szumu wiatru. Dodatkowo wybrać możemy tryb rejestracji, który także będzie zapisywał informacje pozyskane z odbiornika GPS. Opisywany model umożliwia też wykonywanie zdjęć podczas nagrywania filmu – w tym wypadku rozdzielczość fotografii jest zmniejszana do 13.5, 6 lub 2 megapikseli.
Zapisując filmy, aparat korzysta z kodeka AVCHD i kontenera MTS lub MP4. Klipy zarejestrujemy w następujących formatach:
- dla kodeka AVCHD
- 1920×1080 50p, przepływność 28 Mbit/s,
- 1920×1080 50i, przepływność 17 Mbit/s,
- 1280×720 50p, przepływność 17 Mbit/s,
- dla kodeka MP4
- 1920×1080 25p, przepływność 20 Mbit/s,
- 1280×720 25p, przepływność 10 Mbit/s,
- 640×480 25p, przepływność 4 Mbit/s.
- 200 kl/s (640×480),
- 100 kl/s (1280×720).
Przykładowe klipy:
- Film w trybie miniatury: 7.2 MB,
- Demonstracja pracy mechanizmu zoom: 65.6 MB,
- Demonstracja pracy stabilizacji przy maksymalnym optycznym powiększeniu: 23.5 MB.
Usługi lokalizacyjne
Panasonic TZ40 wyposażony jest w odbiornik systemu GPS oraz GLONASS, dzięki któremu może każdemu wykonanemu zdjęciu przypisać jego lokalizację geograficzną. Dane te także mogą być niezależnie zbierane i zapisywane w pliku o formacie KML lub NMEA. Dodatkową funkcją – co stanowi pewien ewenement – jest elektroniczny kompas.
Ciekawą funkcją aparatu jest możliwość wyświetlania na ekranie LCD mapy. Domyślnie może ona pokazywać główne zarysy krajów, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by wykorzystać dokładniejszą odczytaną z karty pamięci, którą możemy zawczasu skopiować z dostarczonego wraz z aparatem dysku DVD. Na tak zaprezentowanej mapie możemy wyświetlić miniaturki zdjęć lub zapis przebytej trasy.
Łączność WiFi
Dzięki wbudowanemu interfejsowi WiFi możemy nie tylko przesyłać wykonane zdjęcia do portali społecznościowych, wyświetlać zdjęcia na telewizorze czy przesyłać do drukarki, ale także obsługiwać aparat z poziomu smartfonu lub tabletu. Ta ostatnia funkcja wyróżnia testowany model na tle konkurencji – umożliwia bowiem sterowanie niemal wszystkimi funkcjami aparatu.
By nawiązać połączenie ze smartfonem, oprócz standardowej procedury konfiguracji punktu dostępowego w telefonie możemy skorzystać z funkcji NFC, czyli komunikacji bliskiego zasięgu. W takim wypadku wystarczy obsługujący tę funkcję smartfon po prostu zbliżyć na chwilę do aparatu, by konfiguracja połączenia WiFi odbyła się automatycznie.
Podsumowanie
Aparat mimo swoich niewielkich rozmiarów jest bogato wyposażonym w funkcje urządzeniem. Posiada WiFi, GPS, aplikację map, tryb panoramy, HDR, zdjęcia 3D… Mamy wrażenie, że marzeniem producenta było zaspokojenie najbardziej wyszukanych potrzeb miłośników fotografii. Jedynym dysonansem w tym idyllicznym opisie jest niezbyt szybki układ AF.
Konstrukcja i funkcjonalność opisywanego aparatu, jego kieszonkowa wielkość wraz z 20-krotnym powiększeniem, jakie oferuje nam użyty obiektyw, stanowią solidną ofertę dla nieco bardziej zaawansowanych fotografów-amatorów.
-
Zalety:
- łatwa obsługa,
- świetny tryb makro-zoom,
- manualna kontrola ekspozycji,
- tryb zdjęć 3D,
- tryb zdjęć HDR,
- wbudowany odbiornik GPS,
- opcja rejestratora trasy,
- możliwość wyświetlania mapy.
- zawodzący układ autofokusa.
Wady:
Zdjęcia przykładowe