Finałowe zdjęcia konkursu Astronomy Photographer Of The Year 2023
Organizatorzy międzynarodowego konkursu Astronomy Photographer of the Year opublikowali galerię zdjęć zakwalifikowanych do finału tegorocznej edycji.
Konkurs Astronomy Photographer of the Year organizowany jest przez Królewskie Obserwatorium Astronomiczne w Greenwich. Do tegorocznej, 15. edycji zgłoszono ponad 4000 zdjęć, których autorzy pochodzą z 64 krajów. Zwycięzca zostanie ogłoszony 14 września, a od 16 września nagrodzone prace będzie można oglądać na wystawie w National Maritime Museum w Greenwich.
Galerię finalistów wraz z historią powstania każdego zdjęcia można obejrzeć na stronie konkursu.
Komentarz można dodać po zalogowaniu.
Zaloguj się. Jeżeli nie posiadasz jeszcze konta zarejestruj się.
Wow!!!
Od czasu eos 300d astrofotografia rozwija się niesamowicie, ale jest tu pewna niesprawiedliwość. W Polsce nawet najkorzystniejsze warunki pogodowe, które zdarzają się kilka nocy w roku są do bani w porównaniu do innych rejonów świata.
A w mojej okolicy nawet w dzień nie można zrobić fotki krajobrazowej na 300m.Nawet rano,zdjęcia wychodzą jak z matrycy 3Mpx.W nocy zaś nawet poza miastem gwiazdy można policzyć.Te największe.
@Maciox - nie ma co narzekać na pogodę w Polsce, kwestią jest zgromadzenie sprzętu, pomysł (czyli co chce się zrobić) i umiejętności. Patrząc na prezentowane zdjęcia, to temat astronomii jest dość szeroko potraktowany, uwzględniając również krajobrazy nocne. Równie pięknym tematem mogą być koniunkcje planet i Księżyca. W tym roku już było kilka naprawdę efektownych koniunkcji, jak choćby w kwietniu była przepiękna koniunkcja Wenus i Księżyca. Można też wykonać fajny krajobraz nocny ze świecącym Księżycem za chmurami.
@fotołazik - jak mieszkasz w wielkim mieście, to również można wykonać ciekawe zdjęcia o tematyce astro, tylko wtedy pozostają do obserwacji najjaśniejsze obiekty, czyli Księżyc, planety i Słońce. A tu są dwa zdjęcia Słońca i jedno - stakowany Księżyc. Fakt, faktem trzeba mieć sprzęt, gdyż te zdjęcia Słońca, to dobry teleskop z filtrami etalonowymi H-alpha lub filtr QUARK + kamera astro.
Ostatnio było zdjęcie gdzie ze stacji kosmicznej kosmonauci byli na zewnątrz a to wszystko na tle słońca, zdjęcie możliwe do zrobienia przez ok sekundę czasu z odpowiedniego miejsca, a jeszcze mieć szczęście na spacer poza statkiem;)
Maciox, ale regulamin nie mówi, że obowiązuje zakaz fotografowania nieba spoza ojczystego kraju....
@goornik
Możliwość wyjechania faktycznie ma każdy w dowolne miejsce z dowolną ilością sprzętu na dowolną ilość czasu...
Nie ziębi mnie i nie parzy ten temat. Lubię i kiedyś intensywnie oglądałem wszechświat przez lunetę, ale po pewnym czasie chcąc zainwestować więcej zrezygnowałem właśnie ze względu na klimat. Wiem wiem, że w Polsce jest kilku astrofotografów z osiągnięciami, ale wymaga to od nich dużo więcej zachodu niż w innych rejonach świata.
Jak by był artykuł o torreadorach lub szerpach to też by było narzekanie że w Polsce to się nie da, że inni mają łatwiej:p Naprawdę nie ma u nas nic fajnego ani konkursów gdzie się ma przewagę...?
Dziwne, że nie ma wśród nich zdjęć z JWST.