Litwa. Dwa stulecia fotografii - wystawa
Międzynarodowe Centrum Kultury zaprasza na wystawę „Litwa. Dwa stulecia fotografii”. Będzie ona prezentowana w galerii przy Rynku Głównym 25 w Krakowie do 24 września.
INFORMACJA PRASOWA
„Litwa. Dwa stulecia fotografii” – nowa wystawa
w Międzynarodowym Centrum Kultury w Krakowie
Litwa to kraj fotografów i poetów. Fotografia ma tam wymiar szczególny, jest swoistym fenomenem. Wystawa prezentowana od 16 czerwca w Galerii MCK będzie opowieścią o Litwie, jej mieszkańcach i wybranych motywach kształtujących ich tożsamość.
Fotografia litewska ma swoje zasłużone miejsce w kanonie światowym. Różnorodna i twórcza, często oddziałuje na widza za pomocą silnych emocji. Jej wyjątkowy styl, który wyłonił się na przestrzeni lat, wynika z kulturowych, historycznych i geograficznych uwarunkowań Litwy.
![]() |
Pionierzy i indywidualiści
Litewscy fotografowie zawsze stawiali na indywidualność. Otwarci na nowe wyzwania i innowacje, nie bali się poszukiwać własnego artystycznego głosu. Eksperymentowali z różnymi koncepcjami, technikami fotograficznymi czy montażem, dlatego ich twórczość niejednokrotnie jest zaskakująca i oryginalna.
Prace wybrane przez międzynarodowe grono kuratorów – Adama Mazura, Natalię Żak oraz Vilmę Samulionytė – wyeksponowano na wystawie tak, by pokazać współzależności między kolejnymi pokoleniami artystów i artystek oraz przekształcanie poszczególnych motywów. Zaczynając od XIX-wiecznych poszukiwań pionierów fotografii, przez XX-wiecznych klasyków gatunku, po zdjęcia artystów i artystek współczesnych, narracja kreśli szeroką panoramę fotografii litewskiej. Twórcy tej miary co Józef Czechowicz, Stanisław Kazimierz Kossakowski lub klasycy „litewskiej szkoły fotografii” Antanas Sutkus, Romualdas Rakauskas i Romualdas Vikšraitis zestawieni są z kolejną generacją twórców, takich jak Tadas Kazakevičius, Indrė Šerpytytė czy Paulius Petraitis. Klimatyczne zdjęcia pokazują kraj zanurzony w tradycji, ale też otwarty na współczesność. Wystawa przypomina o związkach pomiędzy litewską i polską kulturą fotograficzną. Obok ujęć Wilna autorstwa Jana Bułhaka pojawią się prace współczesnych artystów: na przykład litewsko-polskiego duetu Eglė Kulbokaitė i Doroty Gawędy oraz powstała specjalnie na wystawę instalacja fotograficzna Roberta Kuśmirowskiego.
![]() |
Z chmur do rzeczywistości
Natura na Litwie jest najważniejszym nośnikiem wartości ponadczasowych, stąd część prac skupia się na pięknie przyrody. Fotografie ilustrują powolne zmiany w krajobrazie i długie trwanie istotnych dla tego kraju miejsc kultu oraz pamięci, odnoszących się też do litewskiej mitologii. Chętnie wykorzystywany jest kontrast – zarówno wizualny, jak i tematyczny – między światłem a ciemnością, naturą a ludzką obecnością, dziedzictwem a nowoczesnością.
Litewscy twórcy często koncentrują się na emocjach, kontemplacji i niuansach. Ich zdjęcia są głębokie, introspektywne, a jednocześnie poszukują historii, które są uniwersalne i zrozumiałe dla różnych odbiorców. W pracach wielu artystów pojawia się temat odkrywania tożsamości narodowej i indywidualnej. Nierzadko kierują oni swoją uwagę na społeczne i polityczne aspekty życia, szczególnie z okresu transformacji ustrojowej po upadku Związku Radzieckiego. Dokumentując codzienną egzystencję, tradycję i przemiany kulturowe, starają się uchwycić unikalną atmosferę Litwy.
![]() |
Wystawa w konwencji „slow”
Aranżacja ekspozycji w Galerii MCK pozwala na jej powolne zwiedzanie. Dzięki temu możliwe jest kontemplacyjne odbieranie zdjęć oraz przyglądanie się detalom, subtelnościom i kontekstom. Zwłaszcza tym charakterystycznym dla litewskiej fotografii, którymi są poetyckość, spokój, melancholia, odnajdywanie piękna i inspiracji w powszednich, zwykle niedocenianych sytuacjach. Autorzy często korzystają z naturalnego światła, starają się złapać odpowiednią chwilę, aby nadać zdjęciom szczególną głębię i nastrój.
Fotografia w MCK
„Litwa. Dwa stulecia fotografii” jest kolejną po „Fotoblok. Europa Środkowa w książkach fotograficznych” (2019) i „Nie tylko Bauhaus. Międzywojenna fotografia niemiecka i polskie tropy” (2021) ekspozycją, w której MCK opowiada o historii Europy Środkowej za pomocą tego medium. Towarzyszy jej pięknie wydany album w językach polskim i angielskim, uzupełniony esejami wybitnych znawców tematu. Wystawa wpisuje się również w tegoroczne obchody jubileuszu 700-lecia Wilna i jest częścią bogatego programu krakowskich wydarzeń prezentujących kulturowe dziedzictwo naszych sąsiadów.
Ekspozycję będzie można oglądać w Galerii MCK od 16 czerwca do 24 września 2023 roku.
Partnerem projektu jest Lithuanian Photographers’ Association (Litewskie Stowarzyszenie Fotografów). Wystawa została zrealizowana przy wsparciu finansowym Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Gminy Miejskiej Kraków, a także Lithuanian Council for Culture (Litewskiej Rady Kultury).
- Koncepcja programowa MCK
Agata Wąsowska-Pawlik, Łukasz Galusek - Kuratorzy
Adam Mazur, Vilma Samulionytė, Natalia Żak - Współpraca kuratorska
Monika Rydiger - Aranżacja plastyczna
Anna Wisz - Produkcja wystawy
Karolina Wójcik - Tłumaczenie na język angielski
Jessica Taylor-Kucia - Identyfikacja wizualna i projekt katalogu
Kuba Sowiński - Współpraca
Joanna Biegacz, Jan Burnatowski, Ewa Czarnecka, Gintaras Česonis, Marzena Daszewska, Dawid Górny, Magdalena Grabias, Joanna Hojda-Pepaś, Agata Klejzerowicz, Dorota Korohoda, Daniel Krawczyk, Adam Ladziński, Paulina Małochleb, Aleksandra Marczuk-Radoszek, Regina Mynarska, Paulina Orłowska-Bańdo, Łukasz Pieróg, Aleksandra Rak, Agnieszka Sachar, Anna Sawłowicz, Gytis Skudžinskas, Klaudia Słupek, Natalia Strzelecka, Paulina Sweet, Anna Śliwa - Organizatorzy
Międzynarodowe Centrum Kultury, Litewskie Stowarzyszenie Fotografów - Przy wsparciu finansowym
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Litewskiej Rady Kultury - Sponsor
Sphinx
Wystawa jest częścią projektu „Polska i Litwa. Wspólne dziedzictwo, wspólne wartości” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Projekt jest współfinansowany ze środków Miasta Krakowa
Komentarz można dodać po zalogowaniu.
Zaloguj się. Jeżeli nie posiadasz jeszcze konta zarejestruj się.
Litwo, modelko moja, tyś jest jak zdrowie
ile cię trzeba cykać, tylko ten się dowie
kto cię stracił. Dziś piękność twą w całej ozdobie
fotografuję, bo tęsknię po tobie.
Byś się bardziej postarać mógł i całość jednak trzynastozgłoskowcem napisać.
@TRI-X
Ale jak fotografujesz, jak już straciłeś?
Teraz to już chyba tylko obrabiasz foty, które cykałeś wcześniej?